De Groene Amsterdammer: Mistig brein, haperende spieren

Vijf jaar na de coronapandemie hebben nog altijd honderdduizenden mensen long covid. Wacht hun hetzelfde lot als ME/CVS-patiënten, die al jaren soortgelijke klachten hebben en veel onbegrip ontmoeten? Of leidt de aandacht voor long covid tot erkenning van beide groepen?

Op 19 februari 2025 publiceerde De Groene Amsterdammer het eerste deel van een tweeluik over long covid en vergelijkbare onbegrepen ziekten, zoals ME/CVS. Ze onderzochten de overeenkomsten en verschillen tussen deze aandoeningen. In dit eerste deel bekijken ze de vooruitgang van de wetenschap en de medische kijk op post-acute infectieuze syndromen (PAIS). In het tweede deel staat de strijd van de patiënten voor erkenning en hulp centraal.

Long covid is niet uniek

Long covid lijkt veel op andere post-infectieuze ziekten zoals de ziekte van Lyme, het Q-koorts-vermoeidheidssyndroom en ME/CVS. Het is dus helemaal niet uniek. Sterker nog, de helft van de long-covidpatiënten voldoet aan alle criteria voor ME/CVS. ‘Long covid als geheel nieuwe, mysterieuze ziekte bestempelen doet geen recht aan de gedocumenteerde geschiedenis van post-infectieuze ziekten’, zo schrijft Anne Vroegindeweij (auteur van De Achterblijvers).

Toekomst

Hoe kan het dat die andere groepen zo lang nauwelijks geholpen zijn door de medische wereld? En gaat de aandacht voor long covid een verschil maken voor de patiënten met al deze post-infectieuze aandoeningen? Of dreigt voor de long-covidpatiënten hetzelfde lot als voor deze andere chronisch zieken?

Onderzoek

Jos Bosch, biochemicus en leider van het onderzoeksconsortium NMCB, benadrukt dat zowel specifiek als breder PAIS-onderzoek nodig is. Het is belangrijk om niet alleen de overeenkomsten maar ook de verschillen tussen de verschillende ziekten te gaan begrijpen. 

Financiering

Blijvende aandacht en financiering van onderzoek zijn van groot belang. Toch is dat niet vanzelfsprekend. De Tweede Kamer blokkeerde in december 2024 een motie om meer onderzoek te doen naar de behandeling van long covid. Het belangrijkste long-covidonderzoeksprogramma in Nederland loopt nog maar een paar jaar. Ook van het al langer lopende ME/CVS-onderzoek is het de vraag of het op de langere termijn kan doorgaan. Er is dus nog een lange, onzekere weg te gaan.

Lees het volledige artikel ‘Mistig brein, haperende spieren‘.

Afbeelding: Pixabay/PIRO4D

Vergelijkbare berichten